Yem Karma Makinaları Nasıl Kullanılır ?

Yem Karma Makinaları Nasıl Kullanılır ?

Modern ahır ekipmanları denilince akıllara ilk gelen yem hazırlamada ve yem dağıtmada kullanılan yem karma ve dağıtma makinalarıdır.

Yem karma ve dağıtma makinalarının olduğu bir çiftlikte hayvanlar homojen yem ile beslenerek gerek süt verimliliği gerek se de et verimliliğine ciddi boyutta katkıda bulunduğu teknik olarak ispatlanmıştır. Uzman bir veteriner hekim eşliğinde hazırlanması gereken yem reçetesi en az yem karma ve dağıtma makinesi kadar önemlidir. Kesif yem, buğday, arpa, küspe, çeşitli mineraller, saman balyası, yonca balyası, silaj gibi ürünler belirli oranlarda yem karma römorkunda hazırlanır.

Yem karma ve dağıtma makinelerinin çeşitlerine göre yağlama ve dişli bakımları periyodik olarak yapılmalıdır.

Yem karma ve dağıtma makinelerinde sıklıkla karşılaşılan sıkıştırma problemine karşılık geliştirmiş olduğumuz ters istikamette helezon hareketi sayesinde kusturma işlemi gerçekleştirilebilir. Özellikle balya yem karma makinesinin içerisine atılırken balya telinin kesinlikle yem karma ve dağıtma makinesinin içerisine atılmaması gerekmektedir. Yem karma ve dağıtma makinesinin haddinden fazla yem materyalleri ile yüklenmesi yem karma ve dağıtma römorkunun çabuk arızalanmasına sebep olacaktır. Yatay tip çift helezonlu yem karma ve dağıtma makinesinin bıçakları köreldiği durumlarda uzman ekip tarafından değişimi yapılmalıdır.

Müşteri Destek Hattı : 0332 355 00 71

Share: Facebook, Twitter, Pinterest

Yorumlar:

Yorum Yap: